Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na jednej z našich pobočiek.
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako vybrať trekingové palice

Turistické palice oceníte ako v náročnejšom teréne, kedy vám poskytnú potrebnú stabilitu a oporu, tak aj na prechádzke parkom, kedy vás budú udržiavať v pravidelnom tempe. Tak ako tak, pohyb s nimi má veľký vplyv na vytrvalosť aj kondíciu, a skvele s nimi navyše zapojíte aj vrch tela. Ako ale také palice vybrať a čím sa pri kúpe riadiť?

Ako prvé je dôležité si uvedomiť, čo presne od palíc očakávate – jedine tak dokážete vybrať tie najlepšie pre vaše špecifické potreby. Chcete palice využívať na prechádzky rovinatým terénom, potrebujete ich na zvládnutie náročných výstupov, alebo si palice kupujete na behanie? Palice dokážu byť úzko špecializované.

Výhody používania palíc

Chôdza s trekingovými palicami je menej únavná. Palice počas chôdze poskytnú dobrú oporu, ich použitie navyše zlepšuje pravidelnosť a rytmus chôdze, ale aj dýchanie. Čo je dôležité, tak pomáhajú tlmiť nárazy na kĺby, a uľavia tak namáhaným bedrám, kolenám a chrbtici, ktoré, najmä pri dlhších túrach, bývajú namáhané aj ťarchou batohu. Pre predstavu - kolenným kĺbom dokážu palice odľahčiť až o 30%. Oproti bežnej chôdzi tiež rozpohybujete aj hornú časť tela a za trekové palice vám tiež poďakuje váš kardiovaskulárny systém.

Zdôrazňujeme skutočnosť, že samotné palice neliečia už postihnuté kĺby, iba môžu uľaviť od bolesti pri chôdzi, prípadne vám pomôžu problémom predísť.

 

Trekingové palice, alebo palice na nordic walking?

Väčšina ľudí, ktorí kúpu nových palíc zvažujú, nerozoznávajú trekingové palice a palice na nordic walking, pritom rozdiely medzi nimi sú úplne zásadné. Ten primárny je v tom, že trekové palice slúžia ako opora pri lezení po horách a do náročných terénov, palice na nordic walking sú oproti tomu koncipované pre rýchlu chôdzu alebo beh.

Trekingové palice majú oproti holiam na nordic walking robustnejšiu konštrukciu a tupý hrot, ktorý sa nezapichne do podkladu. Typické sú pre nich slučkové pútka, ktoré zabraňujú vykĺznutiu. Palice na nordic walking sú oproti trekingovým holiam ľahšie a slúžia na rýchlu chôdzu a beh. Využijete ich skôr v rovinatom teréne, kde vám zaistí maximálnu stabilitu. Majú rukavicové pútko a ostrý hrot, ktorý zaistí lepší odpich pri rýchlom pohybe.

 

Rukoväť

Rukoväť je kľúčovým prvkom pre vaše pohodlie. Aby sa vám palice príjemne držali, zvoľte palice s rukoväťou, ktorá bude mať vhodný ergonomický tvar. Svoju pozornosť obráťte aj k materiálu. Najčastejšie sa stretnete s penovou, korkovou alebo plastovou rukoväťou.

Penová rukoväť. Palice sú s penovou rukoväťou zaistia presný a hrejivý úchop. Bývajú nenasiakavé, ľahké, nešmykľavé a dobre minimalizujú vibrácie.
Korkové rukoväte. Tie spájajú výhody peny a prírodného materiálu, sú však ťažšie a cenovo nákladnejšie. Ruka k rukoväti lepšie priľne a lepšie odvádza pot. Korkové rukoväte sú antialergénne a aj pri nízkych teplotách dobre izolujú a nechladia do rúk.
Plastová rukoväť. Jedná sa o najmenej pohodlný materiál pre úchop palíc. V horúcich dňoch sa vám môže od plastu potiť ruka, často ale býva rukoväť odvetrávaná perforáciou.

Zľava: penová rukoväť, korková rukoväť, plastová rukoväť.

 

Zápästné pútko

Zápästné pútko je dôležité predovšetkým z bezpečnostných nárokov, ale aj pre správnu techniku chôdze. Malo byť pevné, anatomicky tvarované a nastaviteľné tak, aby sa pri používaní neodierala koža a neobmedzoval krvný obeh. Vďaka pútku by ste mali aj pri ľahkom zovretí rukoväte držať palicu pevne v ruke – pri odpichu z palice sa dlaň otvára a posledný moment sily je prenášaný práve cez pútko. Zápästné pútko zvyšuje kontrolu nad paličkou a umožňuje ju lepšie držať a manipulovať s ňou. U nordic walkingových palíc nájdete väčšinou pútko na princípe rukavičky. Vždy dbajte na to, aby bolo pútko pri palici nastaviteľné.

Vľavo: pútko, vpravo: rukavička

 

Výška palice

Pred zaobstaraním nových palíc si overte maximálnu dĺžku – a to ako pri skladacích modeloch, tak aj pri teleskopických. Nesprávne zvolená dĺžka by vám chôdzu skôr komplikovala a v horších prípadoch by vám mohla spôsobiť bolesti chrbta.

Teleskopické palice sa delia na počty segmentov v konštrukcii – existujú dvojdielne a trojdielne. Konštrukčne tak umožňujú rýchle a jednoduché nastavenie ich dĺžky v závislosti od výšky užívateľa. Dvojdielne sú trochu tuhšie, a tak zvládnu aj vyššiu záťaž, pretože segmenty majú väčší priemer a aj viac vážia. Výhodou trojdielnych palíc je skvelá skladnosť a všestranné použitie aj to, že obvykle vážia menej.

Teleskopické palice fungujú na 2 systémy:

  • Skrutkovací rozpínací systém. Jedná sa o najlacnejšie riešenie, ktoré je ale aj najpevnejšie. Pamätajte, že sa vám bude o niečo horšie ovládať v rukaviciach. To by vám mohlo vadiť, pokiaľ na zimných výletoch meníte dĺžku príliš často.
    U niektorých palíc dĺžku regulujete pomocou zámku s páčkou. Ide asi o najpohodlnejšie riešenie, ktoré nájdete u prevažnej väčšiny turistických palíc.

Existujú aj palice, ktoré sú tvorené len jedným segmentom. Používajú sa predovšetkým na Nordic Walking s tým, že síce nie sú veľmi skladné, ale majú najlepšiu tlmivosť.

  • Skladacie palice majú vo vnútri pretiahnuté lanko. Zložené sú obvykle z niekoľko častí, ktoré sa môžu skladať do seba – tieto časti sú spojené pomocou západky alebo kľukového systému. Využiteľné sú pre rôzne typy outdoorových aktivít (často sa používajú napr. pre trailové behy v teréne).

Zľava: skrutkovací systém, systém s páčkami, skladací systém

 

Nastavenie dĺžky trekových palíc

Dĺžka palíc sa upravuje v závislosti od terénu. Po rovine sa spravidla volí vzorec 70 % výšky človeka (presnejšie teda koeficient 0,68). To znamená, že lakte majú zvierať pravý uhol. Ak sa chystáte s palicami skôr behať, zvoľte palice, ktoré budú trochu vyššie. Budete sa lepšie odrážať od povrchu a chôdza bude rýchlejšia. Do kopca sa odporúčajú palice skôr kratšie - ak by boli veľmi dlhé, začali by vás čoskoro bolieť ramená a palice by vám neposkytovali takú oporu. Z kopca si palice predĺžte – príliš krátke palice by mohli spôsobiť nadmerné nakláňanie.

 

Telo

Niektorí zákazníci kladú veľký dôraz na hmotnosť palíc, ktorá je daná predovšetkým materiálom, z ktorého je vyrobené telo palice. To musí odolávať nárazom a zároveň nie príliš zaťažovať zápästie – ideálne materiály by tak mali byť dostatočne pružné, pevné a súčasne ľahké.

  • Najčastejšie sa pri trekingových paliciach stretnete so zliatinou hliníka. Ten patrí k cenovo dostupnejším, hliníkové palice ale bývajú o niečo ťažšie a horšie tlmia otrasy. Vhodné budú skôr pre nenáročných užívateľov, alebo v prípade, že po paliciach požadujete vyššiu nosnosť.
  • Najlepším variantom sú palice vyrobené z karbónu. Ich hlavnou výhodou je ich extrémna ľahkosť a pevnosť. Sú oveľa ľahšie ako klasické hliníkové palice, pritom majú oveľa väčšiu tuhosť a pevnosť. Za také prevedenie si ale priplatíte.
  • Posledným variantom sú palice zo sklolaminátu. Sú cenovo dostupné, avšak horšie tlmia nárazy. Tieto palice využijete, ak na prechádzky nechodíte tak často a skôr preferujete mäkší terén.

 

Odpruženie

Na trhu zaobstaráte trekingové palice s odpružením aj bez. Neodpružené by sme odporučili skôr nenáročným turistom. Zaobstaráte ich lacnejšie a využijete ich skôr ako súčasť prechádzok po lesoch aj v mäkšom teréne. Pokiaľ od palíc čakáte iba oporu a vaše vychádzky nebudú veľmi dlhé, vystačíte si aj so základnými modelmi.

Väčšina palíc, ktoré ponúkame, je vybavená tzv. systémom antishock. Jedná sa o pružinový systém, ktorý slúži na tlmenie nárazov, čo oceníte predovšetkým v tvrdšom teréne. Vnútri palice sa nachádza pružina s malou vôľou, ktorá umožňuje niekoľkocentimetrové pruženie. Tlmí tak nárazy, ktoré by inak prechádzali do horných končatín. Pokiaľ teda máte zdravotné problémy, môžu palice s odpružením uľaviť kĺbom a pažiam.

Pri väčšine palíc je možné systém antishock vypnúť pomocou otočného zámku.

 

Hroty a tanieriky

Najčastejšie sa stretnete s hrotmi z karbidu wolfrámu, čo je bezkyslíkatá keramická látka, ktorá sa vyznačuje vysokou tvrdosťou - jeho výhodou tak je, že je takmer nezničiteľný. Kompromisom sú hroty oceľové, kde je nižšia cena vykúpená nižšou životnosťou.

Čo sa týka tanierikov, tak všeobecne platí, že čím menší je priemer tanierika, tým tvrdší by mal byť povrch, na ktorý budú palice používané. Väčšinou k zakúpeným paliciam dostanete dva typy, jedny väčšie a jedny menšie.

 

Údržba palíc

 

Teleskopické palice sú založené na mechanizme, ktorý je náchylný na zanášanie nečistôt. Preto ich skladajte vždy očistené tak, aby ste zabránili tomu, že sa medzi komponentmi dostane hlina, piesok alebo napr. kamienky.

Odolnosť paličiek, je samozrejme závislá na kvalite spracovania a povrchovom ošetrení. Medzi naozaj časté problémy patrí vlhkosť, ktorá preniká dovnútra paličiek, a môže tak dôjsť k oxidácii materiálu. Je tak dobré paličky skladovať v suchom prostredí a vyhýbať sa priamemu kontaktu s vodou. Pokiaľ sa voda dostane dovnútra segmentov, môžu nastať ďalšie problémy – napr. pri zimnom používaní by mohol teleskopický mechanizmus vzhľadom na mraz horšie pracovať. Navyše voda meniaca sa na ľad a rozpína svoj objem, a mohla by tak mechanizmus poškodiť aj výraznejšie. Pri čistení tak paličky utierajte iba vlhkou handričkou a paličky skladajte iba suché.

Ďalej neodporúčame v rámci údržby používať prípravky na báze oleja alebo napr. silikónu, ktoré by mohli znížiť trenie, alebo naopak zvýšiť možnosť samovoľného zasunutia segmentu počas akcie.

Počas výprav ďalej odporúčame na paliciach nosiť tanieriky. Zabránite tak riziku, že palica spadne do škáry alebo diery, ohne sa a zlomí.

 

Široký sortiment trekingových palíc a palíc na nordic walking nájdete v sekcii Trekingové palice.

Pokiaľ by ste s výberom palíc potrebovali poradiť, neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov, ktorí sú vám k dispozícii v pracovné dni od 9:00 do 18:00 hodín na našej zákazníckej linke na telefónnom čísle 0232 44 77 00.

 

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť