Príďte si osobne vyskúšať a nechať poradiť s výberom trenažérov, posilňovacích strojov či fitness doplnkov na domáce cvičenie. Naši odborní poradcovia vám radi všetko vysvetlia na najväčšej pobočke v Bratislave.

Ako behať v zime?

22. 01. 2019

Tiež sledujete, že vo svojom okolí stretávate čím ďalej viac bežcov? Je to prirodzené, beh je jedným zo základných pohybov človeka a sprevádza nás tisíce rokov. Ľudia si čoraz viac uvedomujú hodnotu svojho zdravia a potrebu pohybu, a behanie je jedným z najdostupnejších športov. Má ale jednu veľkú nevýhodu – je závislé od počasia…

 

Čo teda robiť, keď nastáva zima a vy sa nechcete zraniť na zľadovatenom chodníku? Nechcete mať omrznuté tváre alebo ruky od mrazu? Vadí Vám studený vzduch? Pokiaľ si nemôžete dovoliť trojmesačný presun do južných krajín, je behanie na bežeckom páse v tomto ročnom období najdostupnejším riešením. Zostane Vám fyzická kondícia, počet nabehaných kilometrov sa zvýši a navyše beháte v pohodlí domova. Vyhnete sa tiež dobrodružstvu v podobe strachu z tmavých kútov či skokov do priekopy pri tesne prechádzajúcich autách, ktorých vodiči Vás sotva vidia.

 

410i produkt

Na bežeckom páse môžete trénovať úplne rovnako ako vonku. Dajú sa na ňom odbehať všetky bežecké tréningy, vytrvalostné behy, tempové behy, rýchlosť aj beh do kopca. U drahších „behátok“ môžete dokonca trénovať aj beh z kopca. Na behátku si môžete navoliť z celej škály programov. Môžete behať napríklad podľa tepovej frekvencie, kedy senzory sú umiestnené priamo na madlách trenažéra, alebo je prepojené s hrudným pásom. Behať však môžete nielen na tepovku, ale aj na čas, ktorý si prednastavíte a Vy nemusíte myslieť na to, či ste si nevybrali veľmi dlhú trasu. Ak chcete trénovať na nejaké blížiace sa preteky v teréne, beh do vrchu, alebo na Váš obľúbený kopec a poznáte vopred dĺžku a profil trate, potom nie je problém toto všetko nastaviť v programe na behátku. Alebo môžete behať „len tak“ a korigovať si rýchlosť podľa potreby. Na moderných behátkach spravidla len jedným tlačidlom. Chcete potrénovať intenzívnejšie? Nastavte si hodnotu výšky 3 a po minúte ju zmeňte na 7, potom sa napríklad vyklusajte po rovinke. Behanie na páse môže byť rovnaká zábava ako vonku.

 

Nordictrack T14.0 běžecká plocha 1

 

Rozdiel v behaní na páse a vonku je najmä v tom, že pás pruží a pri moderných behátkach tak zaťažujete Váš pohybový aparát podstatne menej, než behaním po asfalte. Výhodou je tiež to, že nemusíte v ruke alebo na chrbte nosiť fľašu s pitím, ale môžete si ju odložiť do pripravených držiakov. To oceníte obzvlášť, ak chcete chudnúť a beháte náročnejšie tréningy s vyššou mierou potenia. Spríjemniť beh si môžete aj hudbou priamo z reproduktorov na behátku. Väčšina moderných bežeckých pásov umožnuje sklopenie bežeckej plochy, takže Vám v domácnosti nezaberú veľa miesta. A navyše, samotný chod pásu nie je hlučnejší ako tichý vysávač. Samozrejme pokiaľ na ňom budete behať o 3 hodine ráno, nebude Vaša rodina príliš nadšená.

 

 

onglet-ifit-coach_1Vedúce postavenie v tréningových aplikáciách majú americké značky NordicTrack a ProForm. Tieto bežecké trenažéry prichádzajú s úplne novým rozmerom domáceho behania. Vďaka aplikácii iFIT pripojenej cez tablet či priamo na dotykovom displeji trenažéra si môžete navoliť vlastnú trasu – napríklad na Novom Zélande, v Číne či európskych mestách. Už ste niekedy boli na Havaji? Chcete vidieť, kde sa točil film Jurský park? Všetko je možné. Behanie si užijete a budete sa tešiť na ďalší tréning. Pás Vás prekvapí aj tým, že sa bude automaticky meniť sklon podľa navolenej trasy. Vo vyššej verzii aplikácie Vás na tréningoch môže dokonca sprevádzať aj tréner, ktorý Vám súčasne pomôže aj s Vaším stravovacím režimom! Ste súťaživí? Navoľte si trasu a otestujte svoju kondíciu a rýchlosť! Súťažiť s Vami môžu ľudia po celom svete či vo Vašom okolí. A navyše pásy sú dizajnovo veľmi podarené, pozrite sa tu.

Pozrite sa tiež na rady našich profesionálov: Ako behať na bežeckom páse a ako správne Vybrať bežecký pás.

 
Veľa šťastných zimných kilometrov praje

 

Váš Fitham

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť