Preskúmajte okolité cyklotrasy na elektrobicykloch na rok 2024, vydajte sa na výlet do prírody, alebo si zahrajte stolný tenis na záhrade. My sme na leto pripravení a vy?

Vo Fithame kúpite aj bicykle pre najmenších

16. 06. 2023

Vyberáte bicykel pre drobca? Rovnako ako je dôležité jeho prvé slovo alebo prvý krok, nemali by ste podceniť ani výber prvého kola. Orientovať by ste sa mali predovšetkým výškou dieťaťa av žiadnom prípade dieťaťu nekupovať bicykel väčší s tým, že do neho dorastie – dieťa ho nemusí totiž vôbec zvládnuť.

Správnu veľkosť bicykla tiež určíme tak, že dieťaťu pri stoji rozkročmo nad hornou rámovou rúrkou zostáva nad rozkrokom ešte asi na päsť miesta. Tiež by nemalo mať problém dosiahnuť zo sedla na riadidlá.

Existuje niekoľko veľkostí detských bicyklov, ktoré sa líšia v palcoch:

  • 12" detské bicykle sú vôbec najmenšími kolesami na trhu a vhodné sú pre deti s výškou okolo 90–100 cm (orientačne 3–4 roky dieťaťa). Pre maximálnu bezpečnosť bývajú pri modeloch všetky hrany zaoblené a štandardne sa stretnete aj s plastovým chráničom reťaze. Často sú k najmenším kolesám dokupované aj balančné kolieska.
  • 14" detské bicykle sú vhodné pre deti cca od 4 do 5 rokov, a to s výškou okolo 95–105 cm. V niektorých prípadoch je možné 12" koo vynechať a zaobstarať rovno 14".
  • 16" detské bicykle sú len väčšou kópiou štrnástok – rozdiel je skutočne len vo veľkosti kolies. Orientačne budú vyhovovať deťom vo veku od 5 do 6 rokov vo výške 100 – 115 cm. Vyrábajú sa aj 18" kolesá pre deti s výškou 110–120 cm. Takéto kolesá bohužiaľ zatiaľ v sortimente nemáme.
  • 20" detské bicykle bývajú okrem jednorýchlostnej varianty vybavené aj prehadzovačkou so 6 prevodmi, ktoré sa vykonávajú jednoducho otáčaním gripu riadidiel. Nechýbajú klasické dve pákové brzdy, dieťa sa tak musí naučiť brzdiť iba s nimi. Vhodné sú pre deti s výškou okolo 115-130 cm, teda deti od 6 rokov.
  • 24" detské bicykle sú vhodné pre deti s výškou 125–155 cm.

Odrážadlo pre tých najmenších

Ak je vaše dieťa ešte malé aj na najmenšie dostupné koleso, začnite na detskom odrážadle. Jazdou na odrážadle začne skvele rozvíjať svoje motorické schopnosti a zmysel pre rovnováhu - je tak úplne ideálnym začiatkom pred tréningom jazdy na klasickom bicykli. Vyberte to, u ktorého dieťa pri maximálne zníženom sedadle dosiahne bez problémov celú plochu chodidiel na zem.

Pokiaľ vám ohľadom detských bicyklov nie je niečo jasné a potrebujete s výberom poradiť konkrétnejšie, zavolajte nám na telefónne číslo 0232 44 77 00 alebo sa zastavte v našej predajni v Bratislave.

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť