Preskúmajte okolité cyklotrasy na elektrobicykloch na rok 2024, vydajte sa na výlet do prírody, alebo si zahrajte stolný tenis na záhrade. My sme na leto pripravení a vy?
Benefit icon Doprava ZADARMO nad 79 EUR Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezieme a zmontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záručný aj pozáručný Benefit icon CEZ 100 ZNAČIEK V PONUKE viac ako 40 000 ks skladom Benefit icon Odoslanie v deň
objednania do 15 h

Ako vybrať posilňovaciu vežu

Čím ďalej viac ľudí si uvedomuje dôležitosť svojej fyzickej kondície, a tak častým doplnkom domácej posilňovne býva nielen kardio trenažér, ale aj posilňovacia veža či klasické posilňovacie stroje a lavice na činky. Pri výbere posilňovacej veže je potrebné zohľadniť množstvo faktorov – od vašich telesných proporcií ako je váha a výška, cez vaše skúsenosti s posilňovaním, až po cieľ, ktorý chcete dosiahnuť.

Iné nároky na posilňovaciu vežu bude mať človek stredného veku, ktorého cieľom je, či už zo zdravotných alebo estetických dôvodov, zdravá telesná schránka bez ochabnutých svalov, vrstiev tuku a boľavého chrbta. A celkom iné keď potom nadšený mladík či športovec, ktorý pravidelne cvičí v posilňovni a kupuje si vežu domov kvôli strate času pri dochádzaní do posilňovne, alebo z dôvodu cvičenia v pohodlí domova kedykoľvek má chuť a čas bez nutnosti čakania na obsadený stroj.

Otázka, akú posilňovaciu vežu vybrať súvisí s vaším cieľom, ktorý chcete dosiahnuť, ale aj s vašimi skúsenosťami v tréningu. Zákazníkov, ktorí vyberajú posilňovaciu vežu, možno tak rozdeliť do dvoch skupín.

Prvou skupinou sú ľudia bez väčších skúseností s posilňovaním, ktorých cieľom nie je hora svalov, ale posilňovanie berú skôr ako doplnok k zdravému životnému štýlu, chcú schudnúť, spevniť svaly alebo doplniť iné športové aktivity.

Druhá skupina sú ľudia, ktorí pravidelne navštevujú posilňovňu, cvičenia berú vážnejšie a majú jasne stanovený cieľ na naberanie svalovej hmoty.

Pre spomínanú prvú skupinu zrejme nebude nutné, aby si mohli naložiť na protismerné kladky stovky kg záťaže, ale postačí skôr jednoduchšia veža, na ktorej dokážeme funkčne precvičiť celé telo pomocou ľahších váh a základných stanovíšť.

U druhej skupiny sa už môžeme baviť o prepracovanejších verziách veží. Môžeme totiž predpokladať, že cvičenec, ktorému ide o budovanie svalov a zacielenie na konkrétnu svalovú skupinu, bude rozhodne potrebovať posilňovaciu vežu s bohatšími možnosťami, než cvičenec, ktorému ide iba o spevnenie svalov.

Hlavný rozdiel medzi posilňovacou vežou pre rekreačných cvičencov, alebo pokročilých (bodybuilderov) bude pravdepodobne v nosnosti kladiek, hmotnosti inštalovaného závažia, pevnosti celej konštrukcie, výškovo nastaviteľných sedadiel atď.

 

Základné kritériá pre výber posilňovacej veže

  • Priestor na vežu a počet stanovíšť
  • Cieľ + ako často budem cvičiť - ergonómia, nastavenie, šetrnosť ku kĺbom
  • Moje ciele – max. záťaž, nastavenie adaptérov
  • Mechanika stroja – rámová konštrukcia, kladky + lanka, uloženie adaptérov (skrutka/maznica)
  • Ergonómia – nastavenie sedadla, opierok, kopača, rozsahu cvikov
  • Výška človeka – max. kladka, možnosť nastavenia
  • Nie je vhodnejšia posilňovacia lavica so stojanom?

 

Posilňovacie stroje a kvalita rámovej konštrukcie


Bohužiaľ čím ďalej častejší je dovoz a výroba nekvalitných strojov z ďalekého východu, ktoré sú materiálovo nedostatočné a konštruované „na oko zákazníka“. Na obrázku vyzerajú ako porovnateľná veža, ktorá je kvalitná, majú väčšinou veľa stanovíšť, nespĺňajú ale základné požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a ergonómiu pohybu. Väčšinu cvikov na nich potom vôbec nemožno správne vykonať, cvičenie je nepríjemné a zo stroja sa tak postupne stane odložený „vešiak“

Úplne zásadnou vecou pri výbere posilňovacieho stroja či lavičky je možnosť polohovania jednotlivých opierok a adaptérov. Pokiaľ je nimi stroj vybavený, je možné posed a priebeh cviku upraviť podľa konkrétnych telesných proporcií človeka, cvičenie na stroji je komfortné a nedochádza k poškodzovaniu kĺbov a šliach.

Lacnejšie stroje, ktoré nemajú aspoň základné možnosti polohovania, odporúčame rozhodne nekupovať. Pri posilňovacích laviciach na činky je potom dôležitá ich veľkosť a rozsah nastavenia uhla.

Posuvné části věže

 

Posilňovacie stroje a typ závažia


Prvý variant závažia môžu byť jednotlivé kotúče rôznych hmotností a priemerov. Priemery vŕtania kotúčov môžu byť: 25, 30 a 50 mm, kde je dôležité vybrať buď kotúč s rovnakým priemerom ako je nakladací tŕň, alebo s priemerom vyšším. Hmotnosť jednotlivých kotúčov sa najčastejšie pohybuje od 1,25 kg až po 25 kg. Výhodou kotúčového závažia môže byť vysoko individuálne nastavenie hmotnosti závažia pre váš tréning a možnosť dokúpenia ďalšieho závažia na zlepšenie výkonov. Jeho nevýhodou môže byť naopak opakované nakladanie a odnímanie kotúčov z tŕňa pri zmene závažia.

Druhý typ závažia sú potom väčšinou predinštalované zásobníky s tehličkami, kde závažie vyberáme pomocou kolíka, ktorý zasunieme do príslušnej tehličky. Pri strojoch tehličkovým závažím by potom tehličky mali byť kovové s pojazdovou vložkou, zaručujúcou tichý a plynulý chod. Ich najväčší benefit je v jednoduchosti zvolenia záťaže, a naopak negatívum môže byť nižšia individuálnosť voľby záťaže voči kotúčovému a limitácia závažia, ktoré je už inštalované, pretože nie u všetkých veží je možné dokupovať dodatočné tehličky na zvýšenie záťaže. Niektoré veže sú však navyše vybavené dodatočnou záťažou (väčšinou pomocou otočného kolieska), kde si môžeme dodatočne pridať záťaž po menších váhach.

Typy závaží

 

Posilňovacie stroje - kladky a prevody


Veľmi dôležitou a na servis drahou časťou posilňovacích veží je prevodové lanká a kladky. Životnosť laniek je daná kvalitou použitých materiálov a zvolením správneho priemeru lanka (hlavne u lacnejších veží sa stáva, že výrobca použije vzhľadom na pojazdovú drážku kladky nevhodný priemer lanka, a to sa potom veľmi rýchlo opotrebováva). Pri kladkách je dôležité osadenie ložiskami a hlavne pevnosť materiálu v ktorom je ložisko osadené (pokiaľ je ložisko v nekvalitnej plastovej kladke nie je to nič platné a veľmi rýchlo sa tak zničí).

kladky a převody

 

Posilňovacie stroje a lavice a možnosť ich zloženia


Vybrané posilňovacie lavice a stroje je možné pre úsporu miesta po docvičení viac či menej zložiť. Nie vždy je to ale šťastné riešenie, hlavne u lacnejších neznačkových lavíc potom dochádza po niekoľkých cykloch zloženia k „vychodeniu“ spojov a ich nestabilite. Odporúčame tak zvážiť, pokiaľ nutne potrebujete skladaciu lavicu, alebo do nej investovať viac peňazí za účelom vyššej kvality.

Možnost složení

 

Posilňovacie stroje a ich cena


Cena stroja vždy súvisí s jeho kvalitou a komfortom cvičenia na stroji. Popisky bohužiaľ vytvárajú sami dovozcovia či výrobcovia strojov, a ich hodnotenia sú tak veľmi často neobjektívne. Ak sa niekto domnieva, že kúpi kvalitnú posilňovaciu vežu so širokou škálou cvikov za cca 330 €, bude veľmi sklamaný, aj keď veža pôsobí na obrázku a popise dobre.

Pred kúpou je dobré si porovnať cenový rozsah u požadovaného typu stroja a zvoliť podľa požadovanej kvality patričnú kategóriu (ak teda chcem kúpiť napr. posilňovaciu lavicu so stojanom na činku a v ponuke sú modely od 65 do 400 €, potom pre nenáročné domáce použitie bude rozumnou voľbou lavice za cca 165-230, - €, teda zlatá stredná cesta. Kto požaduje maximálny komfort pri cvičení a patričnú variabilitu, zrejme siahne po značkovom výrobku vyššej cenovej relácii. Najlacnejšie modely (ich cena je vždy na úkor kvality a sú pre zákazníkov len sklamaním) odporúčame nekupovať.

 

Posilňovacie stroje – záruka a servis


Veľmi dôležitou vecou je dĺžka záruky, zaistenie servisu a náhradných dielov na posilňovacie stroje. Výhodné je zakúpiť stroj u firmy zaisťujúcej servis v prípade poruchy u zákazníka (stroj potom nie je potrebné nikam voziť či posielať na reklamáciu, ako je to bežné u väčšiny predajcov a eshopov, ale technik príde k Vám a závadu odstráni).

Neviete si rady s nákupom?
Navštívte nákupného poradcu Pozrite si rady a tipy na nákup
Zavolajte nám Radi Vám poradíme telefonicky 0232 44 77 00
Nechajte nám na seba kontakt Môžete nám tiež nechať telefónne číslo a my Vám zavoláme späť